СЕРГІЙ ТАТУСЯК: “ЕФЕКТИВНУ МОДЕЛЬ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ РЕФОРМИ І СПОРТИВНОЇ РОБОТИ НА СЕЛІ МОЖНА ВПРОВАДИТИ ЛИШЕ НА ОСНОВІ ЧІТКОГО ЗАКОНОДАВСТВА”

119

19 серпня Всеукраїнському фізкультурно-спортивному товариству “Колос” виповниться 70 років. Були за цей час і підтримка держави, і олімпійські перемоги кращих вихованців “Колоса”, які назавжди увійшли в історію світового спорту. Але була і недолуга шокова терапія зверху під вивіскою “реорганізацій” та “оптимізацій”, а по суті – такі собі спроби соціального мародерства, які увігнали у безвихідь ДЮСШ та інші суб’єкти спортивної інфраструктури, наслідки яких колосівці розхльобують і понині.       Рівно половину цього 70-річного шляху – 35 років – вінницьку територіальну організацію веде вперед Сергій ТАТУСЯК – людина, завжди сповнена ентузіазму та ідей, які надихають всю його колосівську команду. Наша розмова з Сергієм Пилиповичем – про перспективи розвитку “Колоса”, Вінниччини, України, українське пророцтво Альберта Ейнштейна і – принцип “три П”.

 

“Наш проект буде приносити найбільше користі для жителів конкретної ОТГ лише за умови об’єднання зусиль”

 

– Нещодавно Ви як керівник територіальної організації “Колос” зустрілись з керівництвом області, представниками облспортуправління за участю громадських організацій і ЗМІ, де було презентовано карту пріоритетів «Розвитку фізичної культури і спорту» на 2020 рік.  Чи виправдала ця зустріч Ваші сподівання?

 

– На цьому представницькому заході, проведеному за ініціативою голови ОДА Владислава Скальського, обговорювався широкий спектр розвитку фізичної культури і спорту на Вінниччині. Тема дуже актуальна, навіть “гаряча”, адже  стосується вона магістральних напрямів фізкультурно-масової, оздоровчої і спортивної роботи – діяльності ДЮСШ, розвитку і популяризації фізичної культури в ОТГ, перспектив роботи у сегменті спорту вищих досягнень тощо.  Вважаю, що зустріч була продуктивною і корисною, а ідеї і напрацювання, висловлені на ній, необхідно запровадити в усіх колективах області. Для “Колоса” особливо важливою сьогодні є просвітницька діяльність у територіальних громадах та дитячо-юнацьких школах, тому ми акцентували увагу на якнайскорішому формуванні і практичній реалізації ефективного, працюючого формату фізкультурно-масової роботи у сільських громадах регіону.

– Питання актуальне – в Україні триває децентралізація….

– Так, саме сьогодні напрацьовується нова модель влади на місцях, формується найбільш ефективний формат місцевого самоврядування. У всіх цих питаннях “Колос” є правофланговим, і мені приємно констатувати, що вперше в історії України ми виграли конкурс Міжнародного фонду Вишеградської четвірки з розвитку фізкультури і спорту. “Колос” переміг саме як спортивне товариство,  як результат – нам довірено напрацювання запровадження у територіальних громадах базової моделі фізкультурно-оздоровчої роботи, прийнятої у розвинених країнах Європи. Я впевнений, що цей проект, який ми презентували на зустрічі з головою ОДА, відкриває колосальні перспективи для підвищення якості фізкультурно-масової роботи у новостворених ОТГ. Досвід фізкультурно-спортивної роботи наших друзів з країн Вишеградської четвірки варті детального вивчення і масового впровадження на території Вінниччини та України. Ці ідеї перевірені часом, і повністю готові для реалізації у сільській місцевості. Наскільки мені відомо, така робота в Україні ще не проводилась, і я пишаюсь, що ефективна команда вінницького “Колоса” є тут лідером. Разом з тим ми розуміємо, що проект буде приносити найбільше користі для жителів конкретної ОТГ лише за умови об’єднання наших зусиль, адже просто “автоматично” перенести ідеальний варіант роботи із Франції чи Польщі неможливо в силу відмінностей менталітету, традицій, різниці у матеріально-технічному та фінансовому забезпеченні. Разом з головами ОТГ та спортивним активом ми знаходимось у постійному пошуку можливостей для впровадження ефективної моделі спортивно-масової роботи, максимально адаптованої до наших умов.

 

“Ми щодня чуємо красиві гасла, натомість реальної влади територіальні громади так і не отримали”

 

– Процес децентралізації і створення об’єднаних територіальних громад та розвитку в ОТГ спортивної сфери тісно пов’язані також з законодавчою базою – складовою найбільш важливою і водночас проблемною. Чи є успіхи на цьому шляху? 

– Очевидно, що без чіткої законодавчої бази дуже важко проводити ефективні реформи у будь-якій сфері. Нагадаю, що, попри наші зусилля на усіх рівнях, починаючи з РДА і закінчуючи Кабміном та Верховною Радою, всі спроби наочно показати на прикладі “Колоса” доцільність впровадження в Україні прикладів ефективної організації територіальних громад розвинених країн, так і не з’явились зміни до територіально-адміністративного устрою, закону про місцеве самоврядування та місцеві адміністрації. На мою думку, поки не буде відповідних змін до Конституції, українцям апріорі не варто чекати законного і цивілізованого процесу передачі повноважень ОТГ та ресурсів, які їм належать. Я уважно слідкую за розвитком цього процесу і маю чималий досвід такої роботи, тому скажу, що іншого, чесно кажучи, і не очікував… Ми вже 28 років незалежності очікуємо змін на краще, але варто вже усвідомити, що їх не буде, поки наші бажання не будуть підкріплені політичною волею – і не стільки влади, скільки самих людей, які її обирають! Ми щодня чуємо красиві гасла, заклики кардинально змінити ситуацію і т.п., натомість реальної влади територіальні громади так і не отримали, ці права не зафіксовано в Конституції України. Скоро виповниться рік, як Президент виконує свої функції, ми знову маємо надію вирішити ці законодавчі колізії, але як розвиватиметься ситуація далі – невідомо, і ніхто не береться бодай спрогнозувати подальший розвиток подій у цьому життєво важливому для мільйонів українців питанні! Це виглядає дивно, адже є цінні напрацювання, які варті пильної уваги владних структур. На жаль, впродовж 28 років ми так і знаходимось у режимі постійного обговорення і… відсутності законодавчих змін! Сподіваюсь, що врешті-решт, виявить свою волю Президент і Верховна Рада, і законодавчі нововведення, дуже потрібні суспільству, будуть все-таки прийняті. Саме це буде початком реальних змін на краще і в спорті, і в аграрному секторі, і у макроекономіці, і загалом – у  повсякденному житті українців.

– Ваш погляд на чергову реформу спортивної сфери, коли впродовж півроку створили спочатку об’єднане міністерство культури, молоді і спорту, а буквально днями Кабмін оголосив про відновлення “самостійного” міністерства спорту… Для чого влаштовуються всі ці “ігри”?

– Це свідчить лише про те, що, як раніше, працює формула, яка у російському варіанті звучить як “три “П” – “палець, підлога, потолок”… На жаль, ми не чуємо від влади серйозних аргументів, а про якийсь систематизований підхід не варто і говорити… Більше того – ніхто навіть не виявляє бажання використати вже напрацьований протягом 28 років позитивний досвід, адже були і успіхи! Усього цього сьогодні немає, а стосовно “об’єднання-роз’єднання” міністерств… Пам’ятаєте знаменитий вислів Альберта Ейнштейна: «Тільки дві речі безумовні – Всесвіт і людська дурість, хоча щодо Всесвіту я не впевнений»?.. Отак, комусь захотілося, та й об’єднали собі – проголосували, і розчерком пера, без жодного аналізу, без прогнозів – створили “об’єднане” міністерство. Яка буде його ефективність, можна було спрогнозувати ще перед початком його діяльності, і, на жаль, ці прогнози справдились на 100%… Прийшли люди без досвіду спортивної роботи – хоча б мінімального, без уявлення про поточну ситуацію, про гарячі питання, що потребують першочергового вирішення, які через політичні потрясіння “зависли” на довгі роки, а їх накопичилось критично багато! Перш ніж братись керувати спортивною сферою, потрібно добре усвідомити, що вітчизняний спорт – це чинник, який сьогодні визначає імідж України та сприйняття нашої держави у світі. Чи є хоча б одна сфера настільки ж конкурентоспроможна, яка так само позитивно впливала на репутацію України? І от новоспечені чиновники, політики, які уособлюють сьогодні державу, навпаки – поставили спорт чи на найнижчу ступінь у суспільній ієрархії! Можливо, і ми, спортивні товариства десь недопрацювали, і не були достатньо активними у лобіюванні і відстоюванні на рівні владних структур інтересів пересічних громадян як головних споживачів спортивних послуг. Дозволив так поступити з собою і Національний олімпійський комітет, і інші спортивні структури… Якщо ми сьогодні не займатимемо активну, наступальну позицію – ефективну, аргументовану, конструктивну – і не будемо доводити правильність і важливість нашого підходу, то нам буде нема кому жалітись…

– А якщо говорити безпосередньо про “Колос”, то…

– Маємо сьогодні недостатнє фінансування фізичної культури і спорту, відсутність пільг для сільгоспвиробників, які традиційно є джерелом фінансової підтримки масового сільського спорту. У цих умовах єдиним виходом є об’єднання, інтегрування місцевих осередків, дитячо-юнацьких шкіл товариства з товаровиробниками с\г продукції, керівниками ОТГ, представниками депутатського корпусу, з якими потрібно планувати і координувати нашу спортивно-масову роботу. У свою чергу, самі жителі громад також повинні набагато активніше відстоювати свої конституційні права на оздоровлення і можливість займатись у своєму населеному пункті фізичною культурою, як це роблять у всіх розвинених країнах – Франції, Німеччині, скандинавських країнах, сусідній Польщі… Там – величезна кількість спортивно-масових заходів, які охоплюють до 90% населення, причому якість фізкультурно-спортивного обслуговування населення постійно покращується! Це – той самий рівень життя, про який ми постійно говоримо…

 

“В усіх успішних країнах люди вимогливі до влади”

– Що можна сказати про забезпечення спортивної сфери Вінниччини у попередні роки?

– При всій складності економічної і політичної ситуації, депутати обласної ради, керівництво обласного спортуправління намагались забезпечували фінансування фізичної культури і спорту на належному рівні. Все це стало можливим завдяки тому, що, враховуючи ситуацію, ми об’єднали зусилля задля забезпечення належного рівня спортивної роботи на Вінниччині, і час підтвердив правильність такого підходу. Очевидно, що це – вимога сьогодення. Шлях сільського спорту ще ніколи не був простим, і “Колосу” не звикати до труднощів, так що ми обов’язково здолаємо і сьогоднішні негаразди, щоб вийти ще сильнішими! Наша стратегічна задача – віднайти, випробувати і запропонувати суспільству найефективніший з точки зору оздоровчого впливу на організм загальнодоступний формат спортивної роботи для жителів територіальних громад, прийнятний для всіх соціальних груп, в т.ч. для місцевих ДЮСШ і спортклубів, розташованих у межах конкретної ОТГ.

– Ініціативи “Колоса” можна лише підтримувати, але не секрет, що в успішних країнах прийнято впроваджувати подібні ідеї навпаки: уряд пропонує – громада реалізовує.

– Мова йде про соціально важливу річ – конституційне право людей займатись фізичною культурою. Україна поки що іде іншим шляхом: ми так і не почули жодних конструктивних ідей від “відповідальних працівників” міністерства, що тільки-но пішли у відставку… Натомість знайшли можливість виписувати собі колосальні премії, які при загальному рівні зарплат і пенсій пересічних українців сприймаються, м’яко кажучи, не дуже схвально… У цьому відмінність, бо таку ситуацію – із захмарними зарплатами і майже нульовою ефективністю на фоні катастрофічного падіння рівня зарплат – навряд чи можна уявити собі у країні, яка себе поважає!

– Відомо, що «Колос» уважно вивчає досвід провідних держав – зокрема, країн Вишеградської четвірки. Розкажіть про цю співпрацю та популяризацію фізичної культури і спорту у громадах Вінниччини на прикладі успішних країн Європи. 

– Ми уважно вивчаємо досвід цивілізованих країн, де ставляться до питань фізичної культури по-державницькі. Я постійно зустрічаюсь зі своїми колегами закордонними колегами, і скажу, що, окрім цього, треба враховувати і нашу ментальність. У нас, українців, свої чесноти, яких немає в інших, але ми не виховані на культурі здорового способу життя, і не любимо себе так, як європейці. Подивіться, які чудові спортивні комплекси у сусідній Польщі, які умови для оздоровлення! Якщо людина навіть ніколи не займалась спортом, вона обов’язково хоча б раз із цікавості завітає на спортмайданчик, на фітнес, і спробує свої сили. Ну, а далі – багато хто від улюбленого виду спорту ніколи вже не відмовиться, і як результат – ми маємо ту саму “здорову націю”! Знаєте, чим розвиненіша країна, тим людям треба менше пояснювати, що заняття спортом і фізичними вправами не лише корисні, що це – економічно вигідно! У будь-якій громаді Польщі є власний стадіон, спортивні майданчики, а у багатьох – ще й сучасний басейни, яких у нас немає навіть в обласному центрі!

– Щастя, коли держава поважає своїх громадян!..

– Так, але й самі громадяни теж повинні бути активними – без цього не варто очікувати досягнень і достойного рівня життя. Усім нам треба зрозуміти головний “секрет” успішних країн: там люди вимогливі до влади! Саме громадяни – і ніхто інший! – є законодавцями правил життя у своїй державі.

– А є на Вінниччині приклади розвитку територіальних громад,  які вже впроваджують позитивний європейський досвід?

– Є, і не одна. Це і Гніванська ОТГ, де головує Володимир Кулєшов, і Томашпільська селищна ОТГ, очолювана Валерієм Немировським, і Тульчинська міська ОТГ під керівництвом Валерія Весняного, яких можна назвати зразковими. Можу впевнено сказати, що вектор розвитку згаданих громад, з якими ми підписали угоду про співпрацю, задається їхніми лідерами. Потужний темп розвитку обумовлюється системним підходом до справи – це і фахова освіта, і набуті в процесі роботи практичні знання, і спроможність знайти однодумців, і можливість зацікавити у співпраці інвесторів, але головне – це довіра і підтримка жителів територіальних громад. При цьому у кожній громаді – свої особливості і свої стартові умови. Приміром, у Томашполі і Тульчині – потужний фізкультурний актив. Якщо люди активні і ставлять перед місцевою владою конкретні вимоги, тримаючи їх в тонусі, то і голови ОТГ активні, вони весь час знаходяться у пошуках рішення різних питань розвитку громади, так що я можу лише подякувати і Весняному, і Немировському за активну роботу. Що стосується Гніванської ОТГ, то тут ідеї ініціює сам голова місцевої ОТГ Володимир Кулєшов, і вони успішно втілюються у вигляді нових спортивних, культурних, господарських об’єктів, призначення яких – реально покращити життя гніванчан. Ці соціальні об’єкти мають різні форми власності – комунальні і приватні, та головне, що від цього виграє громада! Життя показує, що успіх в ОТГ приходить тоді, коли об’єднують зусилля жителі громади, депутатський корпус та обраний ними голова. Зі свого боку, ми допомагаємо тими напрацюваннями, які має світ – залишається їх адаптувати відповідно до місцевих умов – і застосувати. Величезний ресурс, який заслуговує найширшого застосування – наші успішні, прогресивні зв’язки за кордоном, зокрема – з країнами Вишеградської четвірки, які готові напряму передати свій досвід всім, хто виявить таке бажання. Беріть, користуйтесь, досягайте нового рівня! Задля цього ми постійно працюємо з усіма, хто може посприяти розбудові спортивної сфери – з товаровиробниками, фермерами, сільськими головами, лідерами сільської громади. Головне у процесі створення ОТГ – віднайти “золоту середину” розподілу повноважень і використання економічного ресурсу, яка надасть українському селу необхідний імпульс розвитку. Але ефективну модель територіальної реформи і спортивної роботи на селі можна впровадити лише на основі чіткого законодавства. Переконаний, що, об’єднавши зусилля на прикладі кращих ОТГ, ми зможемо реально поліпшити якість життя не лише безпосередньо у цих громадах, але й в цілому в Україні. Принаймні, я щиро в це вірю.