15 і 16 червня близько 100 країн і організацій з усього світу зібралися на горі Бюрґеншток у Швейцарії, щоб виробити спільне бачення шляху до всеосяжного, справедливого і сталого миру в Україні.
Вісімдесят три країни та організації підтримали спільне комюніке, оприлюднене наприкінці саміту. Вони підтвердили своє зобов’язання «утримуватись від погрози силою або її застосування проти територіальної цілісності чи політичної незалежності будь-якої держави, принципам суверенітету, незалежності й територіальної цілісності всіх держав, включно з Україною».
Країни та організації поділилися спільним баченням у таких сферах:
Будь-яке використання ядерної енергії та ядерних установок має бути безпечним, надійним, захищеним та не завдавати шкоди довкіллю. Будь-яка загроза або застосування ядерної зброї в умовах тривалої війни проти України є неприйнятною.
Продовольча безпека в жодному разі не повинна бути використана як зброя. Українська сільськогосподарська продукція має безпечно і вільно постачатися до зацікавлених третіх країн.
Усі військовополонені мають бути звільнені в межах повного обміну. Всі депортовані та незаконно вивезені українські діти, а також всі інші українські цивільні, які були незаконно затримані, повинні бути повернуті в Україну.
Країни та організації, які підтримали спільне комюніке, заявили, що зроблять «конкретні кроки в цих сферах».
Виступаючи на конференції, президент Європейської ради Шарль Мішель зазначив, що майбутній мир і діалог з Росією мають ґрунтуватися на міжнародному праві та Статуті ООН, але «Україна сама вирішує, коли це можливо».
«Ця війна є одіозною спробою підмінити силу права правом сили. Ми не можемо відступати», – сказав Шарль Мішель.
Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що «дуже важливо та цінно, що стільки сторін приїхали до Швейцарії, щоб обговорити шляхи завершення війни».
«Ця висока присутність показує одне: світ глибоко переймається війною, спровокованою агресією Росії. Війна грубо порушує міжнародне право та ключові принципи Статуту ООН. І це має серйозні негативні наслідки для країн усього світу, чи то у продовольчій безпеці, доступі до енергії, чи у міжнародній торгівлі», – сказала фон дер Ляєн.
Вона також закликала Росію «прислухатися до повідомлення міжнародного співтовариства про припинення імперіалістичного насильства».